Korduma kippuvad küsimused

Tellimine

Kui kaua minu tellimuse täitmine aega võtab? Kui pikk on tarneaeg?

Postri kiirtellimuse täidame samal päeval või hiljemalt kahe päeva möödudes tellimuse sooritamise hetkest. Eelnevalt on kohustuslik helistada telefoninumbril +372 5900 0101.

Digitaalne taevakaart päästab Su hädast ka siis, kui oled kingituse leidmise jätnud viimasele minutile. Kui tellid taevakaardi PDF-versiooni, jõuad selle loodetavasti lasta koopiakeskuses kvaliteetselt välja printida või T- särgi poes särgile või tassile võluda. PDF-versioon saabub Sinu e-postile kohe pärast toote eest maksmist.

Kuidas saaksin ise oma allalaaditud PDF-i välja printida?

Saad seda teha igas koopiakeskuses, kuid soovitame jälgida, et valitud paber oleks kvaliteetne! Samuti on võimalik PDF-i printida ka kõige tavalisema kodu- või kontoriprinteriga, kuid seega ilmselt mitte kingituseks sobilikus formaadis.

Milline on postri kvaliteet?

Taevakaart näeb kõige parem välja, kui see on prinditud kõrge kvaliteediga paberile. Paberiks on satiin, mis on kleebitud kapale.

Mida kirjutada oma isiklikuks tekstiks?

Võid kirjutada, mida soovid. Enamasti kirjutavad tellijad: „Et see eriline hetk jäädvustuks igaveseks!“. „Sa oled minu elu kõige säravam täht!“. „Per aspera ad astra“ („Läbi raskuste tähtede poole“). „Nende tähtede all sündis väike ime“.

Meie kujunduste lehel on ka mõned laused, mis võiksid valikul inspireerida.

Hetke ja koha valimine

Kui täpselt ma saan kohta ja aega määrata?

Aega saab määrata minuti täpsusega ja kohta vastavalt meie andmebaasile, kus on teave nii linnade kui ka väiksemate asulate kohta. Toimumiskoha pikkus- ja laiuskraade ise teadma ei pea.

Ent kui ma tähtsündmuse täpset kellaaega ei tea?

Sellest pole probleemi. Kui Sa aega ei määratle, teeme taevakaardi vastavalt tähistaevale, nagu see oli sel päeval kl 00.00 öösel.

Kas saaksin ka tulevikus juhtuva sündmuse taevakaardi luua?

Jah, see on võimalik! See on originaalne mõte näiteks pulmakingiks või kasvõi hetkeks, mil kolleegide seast Aasta Tähte valitakse.

Kas saaksin valida ajahetke ka muinasajast või kaugemast tulevikust?

Päris eelajaloolisse aega ja järgmisse aastatuhandesse siiski teleporteeruda ei ole võimalik. Meie tarkvara võimaldab luua taevakaardi ajahetkedest, mis jäävad vahemikku 1900 – 2020.

Ent kui minu tähtsündmuse hetk oli päeval, mitte õhtul või öösel?

Märkida võib ka päevase aja. Tähed ja planeedid on ju ikka omal kohal, ka päevasel ajal, olgugi, et me neid siis ei näe.

Kinkimine: inspiratsioon & ideed

Milliste päevade meenutamiseks taevakaart sobib?

Päev, mis teid kaht kokku tõi: esimene kohtumine, esimene suudlus, esimene tants.

Päev, mil sündis väike ime: lapse sünd.

Päev, mil pingutustest sai saavutus: kooli lõpetamine

Armastuse aastapäev: pulmad, pulma-aastapäev

Millisteks tähtpäevadeks sobib taevakaarti kinkida?

Sünnipäev: miks mitte kinkida sünnikoha koordinaatidega taevakaart 70. sünnipäeva puhul vanaisale? Või miks mitte vanaisa käest ääri-veeri uurida, mis on tema elus kõige olulisem kuupäev ja koht.

Emadepäev ja isadepäev: miks mitte kinkida taevakaarti hetkest, mil sündisid Sa ise? Või on mõni muu meeldejääv hetk, millele tänutunde ja heldimusega tagasi vaadata?

Valentinipäev ja naistepäev: ka neil päevil võib sündida unustamatuid hetki!

Jõulud: mida kinkida jõuludeks, kui kõik on varem juba kingitud? Midagi, mis on kohandatud just selle kingi saajale? Miks mitte soe pusa või pleed, millele on trükitud ühe erilise päeva tähtede seis.

Kellele sobib taevakaarti kinkida?

Taevakaart on aegumatu põnev kingitus, sobib kinkida juba ka vastsündinule. Mänguasjadest ja riietest kasvab ta välja, kuid taevakaart jääb teda saatma kogu eluks.

Eriti populaarne on taevakaart kingitusena kallimale või elukaaslasele, et meenutada olulist kohtumise päeva, „käima hakkamist“ või pulmapäeva.

Soliidsemas eas inimesed ei hooli sageli enam asjadest, sest kõik vajalik on neil juba olemas. Küll aga meeldib neile meenutada oma nooruspõlve ja pika elu säravamaid hetki. Nende nooruspõlves selliste kaartide täpne koostamine võimalik ei olnud, nüüd aga oleks see neile huvitavaks uurimiseks!

Kus võiksin prinditud ja raamitud taevakaarti hoida?

Ilusasse raami sobitatud taevakaardi võib asetada näiteks seinale, ent miks mitte ka voodi kohale lakke?

Kus seina auku puurida ei sobi, võib raami toetada ka kummutile või kirjutuslaua servale.

Kuidas võiksin digitaalset (PDF) taevakaarti kasutada?

Erinevate teenusepakkujate abiga saab selle välja printida näiteks T-särgile või mõnele muule riietusesemele, tassile või telefoniümbrisele. Kui soovid teha eriti intiimset kingitust, siis miks mitte öösärgile, padjapüürile, tekikotile või saunalinale?! Taevakaardist on võimalik printida ka kleepekas ja kleepida see aknale või peeglile.

Kuidas teada, kas poster sobib kingisaaja toa seinale või lauale?

Oleme kujunduste juurde valinud toonid, mis peaksid sobima igasse ruumi ja igasuguse värviga taustale. Meie valikute seast leiad kindlasti sobivaima!

Taevakaardi loomine

Millele tugineb taevakaardi loomine?

Tähistaevas meie planeedi ümber on ühtaegu salapärane, ent ka ennustatav. Õnneks elame ajastul, mil on võimalik tähtede liikumist ning asendit vastavalt kohale ja ajale väga täpselt määratleda või ette arvutada.

Astronoomilistes andmebaasides on märgitud kõikide Maa pealt nähtavate tähtede, planeetide ja galaktikate galaktilised koordinaadid. See galaktiline süsteem võimaldab luua täpse kuvandi tähistaevast mis iganes asukohast ja ajahetkest viimase 100 aasta jooksul.

Kuidas on tagatud taevakaardi täpsus?

Võimalikult täpse taevakaardi loomiseks kasutame erinevaid astronoomilisi andmebaase, mis sisaldavad kõikide Maalt määratletavate tähtede galaktilisi koordinaate. Kaarti luues võtab süsteem arvesse üle 9000 taevakeha asukoha!

Taevakaardil on välja toodud valitud ajahetkel ja valitud kohas paiknenud konstellatsioonid ning kõik taevakehad, mis vastavalt antud maistele andmetele kosmilise süsteemiga seotuses on.

Täpsemalt: vaadet tähistaevale maapinna mingist kindlast (topograafilisest) punktist nimetatakse topotsentriliseks. Kui on teada vaatluskoha geograafilised koordinaadid ja täpne kellaaeg, võimaldab meie arvutiprogramm taevakehade paiknemist eksimatult määratleda.

Kuidas taevakaarti „lugeda“?

Taevakaardile on märgitud kõik nähtavad taevakehad ning ilmakaared (põhi, lõuna, ida, lääs). Tähed ja planeedid, mis on kõige lähemal ringikujulise taevakaardi äärtele, võisid olla Sulle olulisel hetkel küll nähtavad, ent kaugel horisondil. Need aga, mis jäävad ringi keskele, särasid siis otse Sinu pea kohal. Iga taevakeha suurus kaardil oleneb sellest, milline oli tema näiv suurus hetkel ehk magnituud.

Kaardile on märgitud ka nähtavad ja tuntumad tähtkujud: Kassiopeia, Orioni, Hüdra, Sekstandi, Lõvi ja Neitsi tähtkuju.

Märgime ära ka meie kodugalaktika Linnutee, mille asukoht on samuti unikaalne ning Sinu tähtsündmusega seotud.

Mis teeb taevakaardi unikaalseks?

Maakaardi ja taevakaardi peamiseks erinevuseks on see, et maakaart on adekvaatne nii lokaalses kui ka globaalses ulatuses. Tallinna linn jääb oma kohale nii maakonna-, riigi- kui ka maailmakaardil. Kuid maakeral pole olemas kohta, kust taevas pea kohal paistaks täpselt sellisena, nagu kaardid teda kujutavad. Maa pöörlemine-tiirlemine kutsub esile vaatleja kohale jääva taeva pideva muutumise ning see, mis parasjagu on seal näha, sõltub igati nii vaatleja asukohast kui ka vaatlusajast.

Miks on ilmakaared minu kaardil valepidi?

Maakaardid ja taevakaardid on erinevad. Ida ja lääs on taevakaardil peegelpildis võrreldes maakaardiga. Kujuta ette, et lamad suvisel ööl rannaliival ja vaatad otse üles oma pea kohal olevat tähistaevast. Sinu jalad jäävad lõunasse ja pea on põhjas. Lääs jääb siis Su paremale käele ja ida vasakule.

Kui Su kaart on valmis, siis heida pikali ja võta see oma pea kohale. Siis saad aru, miks on vasak ja parem pool kaardil justkui vastupidi harjumuspärasele. Aseta oma jalad lõunasse ja pea põhja ja hoia kaarti oma pea kohal. Taevakaardi „lugemine“ peaks toimuma just nii – ja seepärast tundub seda ülevalt alla laua peal vaadates, et see on tagurpidi.

Mis on tähtkujud?

Tähtkujud ehk konstellatsioonid on taevasfääris lähestikku paiknevatest silmatorkavalt heledatest tähtedest moodustatud kujundid, mille nimi võib eri rahvastel olla erisugune. Juba iidsetest aegadest on tähtkujud nii tähistaeva äratundmise kui kirjeldamise süsteemi aluseks.

Võib öelda ka nii, et tegemist on taevasfääri piirkondadega, mille piirid ja koordinaadid on kokkuleppeliselt määratud.

Selle piirkonna sisse jäävad vastava tähtkuju tähed, täheparved, galaktikad jm objektid väljaspool Päikesesüsteemi.

Tähtkujud on oma nimed saanud nendes asuvate heledamatest tähtedest traditsiooniliselt moodustatud kujundite järgi.

Tähtkujusid on 88. Eestis võib kõige rohkem näha taeva põhjapoolkera tähtkujusid. Näiteks Andromeeda, Herkules, Ilves, Jahipenid, Kaelkirjak, Kassiopeia, Kefeus, Kolmnurk, Lohe, Luik, Lüüra, Perseus.

Neid tähtkujusid (kriipsudega ühendatud heledad tähed) ja nende piire võib näha ka meie taevakaartidel.